Projekt správných praxí při obkládání na Slovensku

| Rubrika: Vzdělávání | 1834 zobrazení

Třetí workshop v projektu Správné praxe při obkládání keramikou, sklem a kamenem se konal 12. února v Bratislavě na stavební fakultě Slovenské technické univerzity.

Mimo pracovní jednání členů konsorcia projektu, kdy na programu bylo projednání vyhodnocení dosavadního průběhu projektu a plánu aktivit do konce letošní srpna, bylo představení druhé příručky.

Tato příručka obsahuje překlady návodů a pokynů rakouského a švýcarského obkladačského svazu. Jde celkem o 38 technických listů s různou problematikou, která dosud u nás nebyla publikována - např. pokládka na dřevotřískové desky nebo na OSB desky, principiální řešení použití hydroizolací (kde se mají hydroizolace použít podle zatížení vhlkostí).

Příručka neobsahuje jen překlady, které jsou doplněny českými normami, ale také původní text – Průvodce pro výběr montáže skleněných obkladů. K tomu tématu proběhnou 2 pilotní kurzy na lepení plochého skla v Kryrech (8. a 9. dubna 2015, máte-li zájem můžete se přihlásit mailem eduard.justa@gmail.com nebo telefonicky 606 830 683).

V dalším programu workshopu vystoupili partneři k problematice tvorby norem, technických pokynů a také s informací o mezinárodních dovednostních soutěžích mladých obkladačů (fotogalerie)

Wolfgang Steindl, prezident Österreichische Fliesenverband, představil dvě nové rakouské normy na obkládání a jejich systém tvorby technických pokynů. Současně prezentoval systém práce cechu a jeho aktivity vůči členům a veřejnosti. 

Roger Dähler, šéf expert pro obkládání ze Schweizerische Plattenverband představil jejich systém tvorby technických pokynů, který je založen obdobně jako rakouský na spolupráci s výrobci. Dále poskytl informace o dovednostních soutěžích řemeslníků, jelikož je členem technické komise WorldSkills a EuroSkills. Do Bratislavy přijel ze zasedání v brazilském Sao Paulu, kde se bude konat WorldSkills. Skills jsou určeny pro soutěžící do 22 let a příprava účastníků probíhá min. 1 rok před vlastní soutěží. Tyto soutěže umožňují srovnání úrovně systému vzdělávání po celém světě. Jde svý způsobem o mistrovství světa nebo mistrovství evropy řemeslníků. Česká republika se účastnila naposled v roce 2008. 

www.spravnepraxe.cz

 

20150219 pcu             20150219 sp

Zpět do rubriky

Jsme členem

  • Banner
  • Banner

Naše záštita

  • Banner

Spolupracujeme

  • Banner
  • Banner

Doporučujeme